Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu anlaşmalarla ya da Cumhurbaşkanı kararıyla vizeden muaf tutulan ülkelerin vatandaşları kimlerdir ? Hangi ülke vatandaşı vizeden muaf değildir ? Vizeden Muaf tutulan ülkelerin vatandaşlarında bu süreler ne kadardır ?  :  
ABD :   :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olan ABD vatandaşı vizeye tabidir. 
AFGANİSTAN  :  Diplomatik Pasaport sahibi olan Afganistan vatandaşı 6 ay içinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.  
Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususî Pasaport sahibi olan Afganistan vatandaşı vizeye tabidir. 
ALMANYA  :  Resmî Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan Alman vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ANDORRA  :  Resmî Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan Andora vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ANGOLA  :  Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan Angola vatandaşları vizeye tabidir. 
ANTİGUA-BARBODA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler vizeye tabidir. 
ARJANTİN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olan Arjantin vatandaşı  90 gün süreyle vizeden muaftır.
ARNAVUTLUK  :  Türkiye’ye akredite diplomatik, konsolosluk veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan resmi pasaport hamilleri, görevleri müddetince, vizeden muaftır. Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye’ye yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Türkiye’de toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
AVUSTRALYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olan Avustralya vatandaşı vizeye tabidir. 
AVUSTURYA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahibi olanlar her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
AZERBAYCAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olan Azerbaycan vatandaşı her 180 günde 90 gün süreyi geçmeyecek şekilde vizeden muaftır.
BAHAMALAR  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir
BAHREYN  :  Resmi pasaport ve Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
BANGLADEŞ  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik ve resmi/hizmet pasaportu sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
BARBADOS  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir 
BAĞIMSIZ SAMOA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
BELARUS  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.
BELÇİKA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
BELİZE  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
BENİN  :  Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır.
BHUTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün ikamet süreli verilir.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLER  :  İ: Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir 
BOLİVYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
BOSNA HERSEK  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
BOTSVANA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
BREZİLYA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü geçmemek kaydıyla, turizm ve iş amacıyla giriş ve transit vizesinden muaftır.
BRUNEİ  :  Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri, ülkemize giriş ve transit geçişlerinde, ilk giriş tarihinden itibaren otuz günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
BULGARİSTAN  :  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri 30 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır. 
Umuma mahsus pasaport sahipleri ise Türkiye’de ikamet süresi her giriş için 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatler vizeden muaftır.
BURKİNA FASO  :  Diplomatik pasaport sahipleri  Burkina Faso vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
 Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Burkina Faso vatandaşları ise vizeye tabidir. 
BURUNDİ  :  Diplomatik Pasaport sahipleri her 180 gün içinde 90 günü aşmayan süre zarfında vizeden muaftır. Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri  de vizeye tabi olup yetki istemeleri gerekir..
CAPE VERDE  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabidir. 
CEZAYİR  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. 
CİBUTİ  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir..
ÇAD  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup izin almaları gerekir. 
ÇEK CUMHURİYETİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ÇİN HALK CUMHURİYETİ  :  Resmi pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. 
DANİMARKA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
DOĞU TİMOR  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir..
DOMİNİKA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
DOMİNİK CUMHURİYETİ  :  Diplomatik ve resmî pasaport sahipleri 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
EKVATOR  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Transit vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla üç (3) gün ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport hamilleri de 90 gün süreyle vizeden muaftır.
EKVATOR GİNESİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar ikamet süreli turizm seyahatleri için giriş vizesi izin almaksızın verilir
EL SALVADOR  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ENDONEZYA  :  Diplomatik ve resmi/hizmet pasaport hamili Endonezya vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahibi Endonezya vatandaşları ise vizeye tabidir
ERİTRE  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
ERMENİSTAN  :  Resmi pasaport sahipleri vizeye tabi olup izin almaları gerekir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabidir. 
ESTONYA  :  Diplomatik pasaport sahipleri, 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır.  Diğer resmi pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri, Türkiye’de ikamet süresi her giriş için 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
ETİYOPYA  :  Diplomatik pasaport sahibi Etiyopya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Etiyopya vatandaşları ise vizeye tabidir.
ESVATİNİ  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri vizeye tabidir.
FAS  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
FİJİ  :  Resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
FİLDİŞİ SAHİLİ  :  Resmi pasaportlar vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup izin almaları gerekir. 
FİLİPİNLER  :  Diplomatik ve resmi/hizmet pasaportu sahibi Filipinler vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. 
FİLİSTİN  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.Umuma mahsus pasaport sahibi Filistin vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik pasaport sahipleri resmi veya turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Diğer resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir.
FİNLANDİYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
FRANSA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
GABON  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve resmî pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
GAMBİYA  :  Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır.
GANA  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup ön izin gerekir. 
GİNE  :  Diplomatik pasaport sahibi Gine vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Gine vatandaşları ise vizeye tabidir.Umuma mahsus pasaport sahipleri için ön izin gerekmektedir. 
GİNE-BİSSAU  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan ön izin almaları gerekir. 
GRENADA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
GUATEMALA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
GUYANA  :  Resmi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla ülkemize yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup, giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün ikamet süreli verilir.
GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ  :  Resmi Pasaport sahipleri her 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla 30 gün süreyle vizeden muaftır.Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir..
GÜRCİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
GÜNEY SUDAN  :  Diplomatik pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hizmet ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.     
HAİTİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
HIRVATİSTAN  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
HİNDİSTAN  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahiplerine transit vizesi dış temsilciliklerimizce en fazla 3 gün ikamet süreli verilir.
HOLLANDA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
HONDURAS  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
HONGKONG  :  Resmi ve umuma mahsus “Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China (SAR)” pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. “British National Overseas” pasaportu sahibi Hong Kong vatandaşları vizeye tabidir.  “Document Identity for Visa Purposes-Hong Kong (D.I)” sahipleri ise vizelerini dış temsilciliklerimizden alabilirler.
IRAK  :  Resmi pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkemize yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahibi Iraklılar vizeye tabidir. 
İNGİLTERE  :  Diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Diğer resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir.  Birleşik Krallık pasaportlarından milliyeti bölümünde “British Protected Person”, “British Subject” ve “British National Overseas” ibareli pasaport sahiplerine 90 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizeleri yalnızca dış temsilciliklerimiz tarafından verilir.
İRAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
İRLANDA  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Resmi pasaport sahipleri i vizeye tabidir. 
İSPANYA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
İSRAİL  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
İSVEÇ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeden muaftır.
İSVİÇRE  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeden muaftır.
İTALYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
İZLANDA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
JAMAİKA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
JAPONYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
KAMBOÇYA  :  Resmi pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup ön izin gerekir. 
KAMERUN  :  Resmi heyet mensubu resmi pasaport (diplomatik, hizmet ve hususi) sahipleri 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.  Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup istizan gerekir
KANADA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
KARADAĞ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
KATAR  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri i her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
KAZAKİSTAN  :  Resmî ve umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaftır.
KENYA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
KIBRIS RUM KESİMİ (GKRY)  :  Resmi pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabidir.
KIRGIZİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftır.
KİRİBATİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup istizan gerekir.
KKTC  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeden muaftır.
KOLOMBİYA  :  Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Kolombiya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
KOMORLAR BİRLİĞİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
KONGO CUMHURİYETİ  :  Diplomatik pasaport sahibi Kongo Cumhuriyeti vatandaşları, 90 güne kadar vizeden muaftır.  Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Kongo Cumhuriyeti vatandaşları ise vizeye tabidir. 
KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ  :  Diplomatik pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus ve hizmet pasaportu sahipleri vizeye tabidir. 
KORE CUMHURİYETİ (GÜNEY):  :   Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
KORE DEMOKRATİK HALK CUMHURİYETİ (KUZEY)  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup, istizan gerekir.
KOSOVA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri her altı ay için giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 90 gün vizeden muaftır.
KOSTA RİKA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
KUVEYT  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri son 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü geçmemek kaydıyla  vizeden muaftır.
KUZEY MAKEDONYA  :  Diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Kuzey Makedonya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
KUZEY MARIANA ADALARI  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
KÜBA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabi olup, transit vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
LAOS     :  Diplomatik pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus ve diğer resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir.
LESOTHO  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup istizan gerekir. 
LETONYA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise her 180 gün için Türkiye’ de kalış süresi toplam 30 günü aşmamak kaydıyla müteaddit girişleri ve transit geçişleri vizeden muaftır.
LİBERYA  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. 
LİBYA  :  Resmî pasaport sahipleri her 6 ay içinde 90 güne kadar vizeden muaftır.  16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport sahibi Libya vatandaşları her 180 gün içinde 90 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.  16-55 yaş arasındaki umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. 
LİHTENŞTAYN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
LİTVANYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
LÜBNAN  :  Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
LÜKSEMBURG  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
MACARİSTAN  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. 
MADAGASKAR  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir.
MAKAU ÖİB  :  Makau Özel İdare Bölgesi - Makau Special Administrative Region of the People’s Republic of China pasaportu sahipleri  30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
MALAVİ  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. 
MALDİVLER  :  Resmi pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
MALEZYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
MALİ  :  Diplomatik pasaport sahibi Mali vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.  Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Mali vatandaşları ise vizeye tabidir. 
MALTA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
MARSHALL ADALARI  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
MAURİTİUS  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir
MEKSİKA  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaftır. Hizmet/resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
MISIR  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
MİKRONEZYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
MOĞOLİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
MOLDOVA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. 
MONAKO  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
MORİTANYA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup, giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri ise en fazla 7 gün süreli verilir. 
MOZAMBİK  :  : Umuma mahsus pasaport sahipleri  vizeye tabi olup istizan gerekir.  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri asgari 6 ay geçerli pasaport ile ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
MYANMAR  :  Resmi pasaport sahipleri vizeye tabi olup, giriş vizeleri en fazla 30 gün, transit vizeleri ise en fazla 15 gün ikamet süreli verilir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabidir, istizan gerekir.
NAMİBYA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabi olup, istizan gerekmektedir. 
NAURU  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahiplerine giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
NEPAL  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir. Resmi pasaport sahipleri giriş vizeleri en fazla 30 güne kadar ikamet süreli verilir. Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. Umuma mahsus pasaport sahiplerine 15 güne kadar ikamet süreli giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce istizansız, transit vizeleri ise en fazla 7 gün ikamet süreli verilir. 
NİJER  :  Diplomatik pasaport sahibi Nijer vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Nijer vatandaşları ise vizeye tabidir.
NİJERYA  :  Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibiNijerya vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik pasaport sahibi Nijerya vatandaşları ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
NİKARAGUA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri i 90 gün süreyle vizeden muaftır.
NORVEÇ  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup istizan gerekir. 
ÖZBEKİSTAN  :  Diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaftır.  Diğer resmî pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
PAKİSTAN  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup istizan gerekir. 
PALAU CUMHURİYETİ:  :   Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup, giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 30 gün ikamet süreli verilir.
PANAMA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
PAPUA YENİ GİNE  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport sahiplerine giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün ikamet süreli, transit vizeleri ise en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
PARAGUAY  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
PERU  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçmez.
POLONYA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
PORTEKİZ  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ROMANYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
RUANDA  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
RUSYA FEDERASYONU  :  Umuma mahsus pasaport sahipleri 60 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.  Hizmet pasaportu sahipleri her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 günlük süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SAINT KITTS (ST. CRISTOPHER) ve NEVIS  :  Diplomatik, resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi St. Kitts (St. Christopher) ve St. Nevis vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. 
SAINT – LUCIA  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
SAINT VINCENT ve GRENADINES  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
SAN MARINO  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SAO TOME ve PRINCIPE  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. 
SENEGAL  :  Diplomatik pasaport sahibi Senegal vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.  Resmi/hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi Senegal vatandaşları ise vizeye tabidir. 
SEYŞELLER  :  Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Seyşeller vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
SIRBİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SİERA LEONE  :  Umuma mahsus pasaport sahibi Sierra Leone vatandaşları vizeye tabidir.  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahibi Sierra Leone vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SİNGAPUR  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SLOVAKYA  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri, Türkiye’de ikamet süresi her giriş için 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftır. Toplam kalış süresi son 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.
SLOVENYA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
SOLOMON ADALARI  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahiplerine giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
SOMALİ  :  Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir. 
SRİ LANKA  :  Resmi pasaport sahipleri vizeye tabi olup, giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 30 gün ikamet süreli verilir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup, istizan gerekir.
SUDAN  :  Diplomatik pasaport sahipleri, Türkiye’ye yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Diğer resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamillerine istizan gerekir..
SURİNAM  :  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
SURİYE  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olup istizan gerekir.
SUUDİ ARABİSTAN  :  Resmi pasaport sahipleri, Türkiye’ye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde, 90 gün süreyle vizeden muaftırlar.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. 
ŞİLİ  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
TACİKİSTAN  :  Diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaftır.  Hizmet pasaportu sahipleri her 180 gün içerisinde 60 güne kadar vizeden muaftır. Hizmet pasaportu hamilleri ve bunların hizmet pasaportu sahibi aile mensupları görevleri süresince vizeden muaftır.
TANZANYA  :  Diplomatik ve hizmet pasaportu sahibi Tanzanya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamili Tanzanya vatandaşları ise vizeye tabidir.
TAYLAND  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise 30 gün süreyle vizeden muaftır.
TAYVAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
TOGO  :  Diplomatik pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus ve diğer resmi pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
TONGA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
TRİNİDAD-TOBAGO  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
TUNUS  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
TUVALU  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
TÜRKMENİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
UGANDA  :  Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Resmi pasaportlar vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri de vizeye tabi olup istizan gerekir.
UKRAYNA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri i her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Ukrayna vatandaşları, Ukrayna’dan Türkiye’ye seyahat etmek şartıyla, geçerli biyometrik kimlik kartıyla vizesiz giriş yapabilmektedirler.
UMMAN  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.
URUGUAY  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
ÜRDÜN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
VANUATU  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir.  Umuma mahsus pasaport sahipleri giriş vizeleri dış temsilciliklerimizce en fazla 15 gün, transit vizeleri en fazla 7 gün ikamet süreli verilir.
VATİKAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
VENEZUELA  :  Resmi pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftır.
VİETNAM  :  Resmi pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir, istizan gerekir. 
YEMEN  :  Diplomatik ve resmi pasaport sahipleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. 
YENİ ZELANDA  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
YUNANİSTAN  :  Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport hamili Yunan uyruklulara vize verilmesinde, Bakanlar Kurulunun 03.04.1984 tarih ve 84/7896 sayılı kararı hükümleri uygulanır. Bu çerçevede, yönetimlerindeki vasıtalarla uluslararası yolcu ve eşya taşımacılığı yapan Yunan uyruklu şoförler seyahat dolayısıyla vizeye tabidir.
ZAMBİYA  :  Diplomatik pasaport sahipleri her 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaftır.  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. 
ZİMBABVE  :  Umuma mahsus ve resmi pasaport sahipleri vizeye tabidir. 

Etiketler


whatsapp Telefon Mail tr-flag en-flag ar-flag fa-flag fa-flag