Polonya Vizesi Nasıl Alınır? Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Polonya’ya gitmek isteyen Türk ve yabancı uyruklu kişilerin izlemesi gereken bir takım yollar vardır. Bu konuda bilgilendirici olabilmek adına bahse konu blog kaleme alınmıştır.

Polonya’nın Türkiyedeki diplomatik temsilciliğine kimler başvurabilir?

 • Seyahat amacınız nedeniyle Schengen alanında gideceğiniz tek ülke Polonya ise;
 • Schengen alanında birden fazla ülkeyi ziyaret etmek istiyorsunuz, ancak başlıca seyahat amacınız nedeniyle gideceğiniz ülke Polonya ise;
 • Schengen alanında seyahat amacınız nedeniyle gideceğiniz ülke belli değil ancak Schengen alanına ilk önce Polonya sınırından giriş yapacaksınız Polonya Diplomatik temsilciliğine başvuruda bulunabilirsiniz.

Öncelikle vize başvurusu yapmadan önce hangi tür vize için başvuracağınıza karar vermelisiniz.

Polonya Vize Türleri Nelerdir?

1- Schengen Vizesi (C tipi vize)

 • Bu vize Polonya'da veya diğer Schengen ülkelerinde 180 günlük bir süre boyunca en fazla 90 gün kalmanıza imkân verir. Bu, son 180 gün içerisinde Schengen ülkelerinde 90 günden fazla kalmamış olmanız halinde yasal olarak bu ülkelerde bulunabileceğiniz anlamına gelmektedir.  

2- Ulusal Vize (D tipi vize)

 • Polonya'da 90 günden daha uzun kalmak istiyorsanız, bu vizeye ihtiyacınız olacaktır. Ulusal vizenin geçerlilik süresi 1 yılı geçemez. İltica ve geri dönüş kapsamında başvuruda bulunmanız durumunda ulusal vize başvurusunu seçmelisiniz. 

3- Havaalanı Transit Vizesi (A tipi vize) 

 • Yalnızca Schengen bölgesinde bulunan bir havalimanının uluslararası bölgesinden geçiş yapmayı planlıyorsanız bu vize türünü seçmelisiniz.
 • Aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu kullanarak seyahat etmeyi planlıyorsanız bu vize türünüseçmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Ülkeler:  Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka.

Polonya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nereye Verilmektedir. Bu evraklar Nelerdir?

Polonya vizesi için gerekli evraklar Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliğinin talep ettiği şekilde hazırlanmalıdır. Aşağıda ayrıntılı bildirdiğimiz şirket evrakları, maaş bordrosu, banka hesap özeti gibi evraklar vize başvuru sahibinin çalıştığı şirketten ve bankalardan temin edeceği evraklardır. Aynı zamanda seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarının da hazırlanması gerekmektedirPolonya vizesi için sunulacak evraklar vize başvurusunda bulunacak kişilerin Polonya seyahatinin amacını, seyahat masraflarını karşılamayı taahhüt eden mali kaynaklarının bilgisini ve başvuru sahibinin seyahat sonrası ülkesine dönmesini kanıtlayan Türkiye'deki maddi bağların varlığını kanıtlayan belgeler olması gereklidir. Polonya vizesi için gereken evrakların dikkatli bir şekilde hazırlanması önemlidir. Aksi halde reddedilme durumu söz konusudur.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar :

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Polonya Büyükelçiliğine Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi 
 • ​2 Adet Biyometrik Fotoğraf 
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 
 • Protokol Yazısı (Yeni Pasaport Çıkaranlar, Daha Önce Schengen Vizesi Olmayan Kişiler Bu Belgeyi Pasaport Şube Müdürlüğünden Almalılar.)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi 
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

Tüm Schengen Ülkeleri İçin Geçerli Olmak Üzere Veriliş Tarihi 10 Yıldan Eski Olan Pasaportlara Vize Verilmemektedir.Vize türünü belirledikten sonra randevu alarak tüm belgelerinizi eksiksiz şekilde kuruma iletmeniz gerekmektedir. Akabinde kuruma vize için gerekli ödemeleri yaparak süreci takip etmelisiniz.

Biyometrik veri İşlemi Nedir?

Vize başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir.Ulusal vize başvurusunda biyometrik fotoğraf yeterli olabilmektedir. Ancak Schengen vize başvurusunda fotoğrafa ek olarak parmak izinizde alınmaktadır.Son 5 yıl içerisinde bir Schengen vizesi başvurusu yaptıysanız ve parmak izleriniz alındıysa, tekrar parmak izi vermeniz gerekmez.

Aşağıda belirtilen kişiler parmak izi işleminden muaftır:

 • 12 yaşın altındaki çocuklar;
 • Parmak izi alınması fiziksel olarak imkânsız olan kişiler
 • Resmi bir amaçla davet edilmeleri halinde, devlet veya hükümet başkanları, ulusal hükümet üyeleri ve beraberindeki eşleri ile resmi heyet üyeleri

 Vize Bilgi Sistemi Nedir?

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Türkiye’deki tüm Schengen Devletleri konsoloslukları Vize Bilgi Sistemini (VBS) kullanmaya başlamıştır. Vize Bilgi Sistemi, Schengen Üye devletlerinin konsolosluk yetkilileri arasında (90 güne kadar) kısa süreli vize başvurularını değerlendirmeye alırken bilgi alışverişini sağlayan merkezi bir veri tabanıdır.  

Vize Bilgi Sisteminde (VBS)  vize başvurusu yapan kişilerin son 5 yıl içerisinde yaptığı tüm Schengen vize başvuruları ve Schengen Üyesi Ülke Temsilcilikleri tarafından verilen vize kararları bulunmaktadır.

YASAL DAYANAK:

14 Temmuz 2016 tarihli, Avrupa Birliği Üyesi Ülke Vatandaşlarının ve Aile Üyelerinin Polonya Cumhuriyeti Topraklarına Girişleri, Kalışları ve Çıkışlarına İlişkin Kanun (Resmî Gazete: 11 Ağustos 2006, müteakip değişiklikleriyle Sıra No: 1525) 

12 Aralık 2013 tarihli Yabancılar Kanunu (Resmî Gazete: 30 Aralık 2013, müteakip değişiklikleriyle Sıra No: 1650)

25 Haziran 2015 tarihli Konsolosluk Kanunu (Resmî Gazete: 31 Ağustos 2015, Sıra No: 1274).

 

whatsapp Telefon Mail tr-flag en-flag ar-flag fa-flag fa-flag